2016. január 9., szombat

A Funkcionális edzés





Kovács Diana   edző


Mi is az a funkcionális edzés? Miben különbözik más edzés típusoktól? 

Maga az elnevezés viszonylag újkeletű, és ezért gyorsan divatossá is vált.
 Azonban maga módszer alapjait tekintve cseppet sem új, sőt! Évszázadok óta használják élsportolók, súlyemelők, úszók stb…

Gyermekként minden alapvetö mozgásmintát elsajátítunk természetes úton. Azonban, amikor a serdülő szervezet elkezd növekedni, a bizonyos növekedési fázisok asszimetrikussága miatt, -valamint köszönhetően a mozgásszegény életmódnak, ülőmunkának, hirtelen fogyásoknak, hízásoknak-  testünk alapvetö mozgás funkciói, gyakran  jelentősen megromlanak, mozgás mintáink megváltoznak. 
 Ezen mozgásminták megváltozása fokozottan kihat testünk mobilitására és stabilitására. Egy funkcionális edzőnek tudnia kell ezeket az asszimetriákat felismerni, és azokat valamilyen korrigáló gyakorlatokkal helyreállítani.
 A funkcionális edzés, mint edzéstípus összhangban van mindennapi mozgásainkkal, és segít ezen funkciók visszaállitásában.  Pl. emelés, lökés, húzás, tolás, vontatás, nyomás. Funkcionális edzés közben soha nem csak egy adott izomcsoportot edzünk izoláltan. 
A feladatok minden esetben komplexek. Vegyünk pl. egy egyszerü húzóckodást.
Az egyik legjobb hátizom fejlesztő gyakorlat, mégis számos más izmot is megdolgoztat.  A lapockát és a medencét övező izmokat,  valamint egy húzóckodásnál kontrollálni kell  az összes elülső medencei  izmot is, és a hasizmokat is. A funkcionális edzés pont ettől sokkal életszerű, hiszen mindennapi életünk során sem csak egy-egy adott izomcsoportot dolgozhatunk. Testünket komplex egészként használjuk. Ezeknek a mozgásformáknak a helyes végrehajtása megköveteli az izmok és az idegrendszer összehangolt, együttes munkáját.
A funkcionáli edzés szépsége többek között a sokszínüségében is rejlik. A gyakorlatok sokféleségének csak a fantázia szab határt. 
Számtalan eszköz és mozgásforma segít, hogy ne legyen unalmas az edzés. Ilyenek pl. a kettlebellek, medicin labdák, TRX és egyéb felfüggesztések, gyűrű, ROPE,  a CrossFit, Calisthenic  vagy a súlyemelés. 








Hatalmas előnye, hogy teljeskörű edzettséget biztosít, nem csak egy-egy izom erejét  növeli, hanem fejleszti  a robbanékonyságot, állóképességet, mozgáskoordinációt, gyorsaságot és még számos más képességet. Mindezek mellett nem elhanyagolható egy intenzív funkcionális edzés zsírégető és alakformáló hatása sem. Javítja a testtartást, támogatja a sportágspecifikus edzést.
Természetesen a mérték érték. Mint mindenben a funkcionális edzésben is vannak fokozatok, ügyességi, erősségi szintek, de az biztos, hogy maga a fejlődés nem merül ki abban, hogy kettővel nagyobb súlyt állítok be a gépen, vagy egy ismétléssel többet tudok az adott súllyal dolgozni.

Én személy szerint a Spartan edzéseken találkoztam az első igazi funkcionális eszközömmel, a girja- kettlebell golyóval. 
Látva a vezető oktatók golyós technikáját, a robbanékony izomzatukat és a saját testsúlyos gyakorlatokat, (amik megjegyzem roppant egyszerűnek tűnnek, egészen addig, amíg ki nem próbálod) hamar rájöttem, hogy megtaláltam azt a mozgásformát, amivel még nagyon sokáig dolgozni szeretnék. 





A szerelem azóta is tart. Nem tudok elképzelni hatékonyabb, sokszínűbb edzéstípust, ennél. Soha nem unalmas, soha nem egyforma két edzés. Valamint mindig vannak új eszközök, új technikák, amik nem hagyják az edzőt sem ellustulni. 
Folyamatosan képeznünk kell magunkat, megismerni az új eszközöket, technikákat, és beépíteni az edzésekbe.





Öröm látni az edzettek fejlődését, ami nem abban merül ki, hogy megmérjük a bicepszüket, vagy, hogy mennyit fogytak.
Átalakul a testük, megerősödik a CORE izomzatuk, rohamosan fejlődik az állóképességük, és ezáltal az életminőségük. 








Elmúlnak, vagy javulnak a hát-gerinc panaszok, és még sorolhatnám.
Mindenkinek, aki még nem próbálta a funkcionális edzést bátran, szívből ajánlom.
Nincs jobb érzés, mint átlépni a saját határainkat, és megcsinálni, ami legutóbb még nem ment.
„ Ami ma az edzésed, holnap csak a bemelegítésed lesz! „







/Fotók: György Őri é Simon Photography/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése