Vitaminok és ásványi anyagok mesterséges pótlása.
Az egészséges szervezethez szükségünk van vitaminokra és ásványi anyagokra. Mivel a táplálkozással szinte lehetetlen a megfelelő mennyiséget bevinni néhányból ezek közül, így ezeket érdemes mesterséges készítményből pótolni.
Az elején tisztázzunk pár tévhitet. Nagyon ritkán diagnosztizálnak valódi vitaminhiányt, vagy attól kialakult hiánybetegséget.Sokan tudják, hogy a zsírban oldódó vitaminokat(D,E,K,A) túl lehet adagolni. Viszont azt kevesen tudják, hogy a vízben oldódó vitaminokat is. Mindent túl lehet adagolni.
A vitamintúladagolás hosszú távon veseelégtelenséghez, veseproblémákhoz vezethet.
Multivitaminok
A multivitaminok általában tartalmazzák a 23 vitamint és ásványi anyagot, amire szükségünk van. Sajnos a kutatások azt igazolják, hogy a bennünk lévő hatóanyagok töredéke szívódik fel.Van,hogy csak egy-két vitamin szívódik belőle fel. Ráadásul sok multivitaminban óriási dózisokban vannak a vitaminokból, ami túlterheli a vesét. Nem szoktam javasolni multivitamin szedését.
C-vitamin
Mostanság divat, hogy C-vitaminból óriási, 1500-2000mg-ot viszünk be. Népszerű tévhit, hogy a C-vitamint nem lehet túladagolni. Pedig túl lehet. A vesének ugyanúgy fel kell dolgoznia, és a túlzott C-vitamin fogyasztás hosszú távon súlyosan károsíthatja a vesét(Szent-Györgyi Albert veseelégtelenségben halt meg) egy átlagos nem dohányzó, nem elhízott hobbi sportolónak naponta 500-1000mg körül érdemes mesterséges forrásból C-vitamint bevinni. Dohányzó, elhízott, vagy nagyon stresszes életet élő emberek vihetnek be többet. 1200-1500mg-t maximum.Megfázás esetén lehet akár napi 2000-3000mg-t is bevinni, de ezt pár napnál tovább nem érdemes tartani.
Kalcium(Ca)
A kalcium az egyik legfontosabb ásványi anyag. A szervezet egyik építőköve. A nőknek különösen fontos.(ők hajlamosabbak a csontritkulásra) napi 400-600mg-t érdemes mesterséges forrásból bevinni.
Magnézium(Mg)
A magnézium szintén egy fontos ásványi anyag. A magnéziumhiány izomgörcsöket, elgyengülést, vagy akár migrént is okozhat. Fontos ingerületátvivő anyag. Naponta 200-300mg-t érdemes bevinni.
Vas(Fe)
A vashiány főleg a nőkre jellemző. Neki magasabb is a vas-igényük. Naponta 10-15mg-t érdemes ebből bevinni.
D-vitamin
A D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, ami kakukktojás a vitaminok között, mivel természetes formában a szervezet napfény segítségével előállítja. A téli időszakban szoktam javasolni a külső pótlását kúraszerűen. Naponta 2000NE bőven elég egy átlag embernek.
B-vitaminok
A B-vitaminok az idegrendszer vitaminjai. Stresszes időszak, vagy kevés pihenés esetén B-komplexet szoktam javasolni kúraszerűen. A multivitaminokkal ellentétben a B-komplex az azonos típusú vitaminok miatt felszívódik a szervezetben. Az alábbi mennyiségeket tartom megfelelő bevitelnek:
B1-vitamin (tiamin): 1,2-1,5 mg
B12-vitamin (canokobalamin): 5-6 µg
B2-vitamin (riboflavin): 1,5-1,7 mg
B3-vitamin (niacin): 25-30 mg
B5-vitamin (pantoténsav):8-10 mg
B6-vitamin (piridoxin):2-3mg
B7-vitamin (biotin): 30 µg
B9-vitamin (folsav): 400 µg
Inozitol:8-10 mg
Kolin:8-10 mg
A fent nem szereplő vitaminokat és ásványi anyagokat(pl. A-vitamin, cink, K-vitamin) kiegyensúlyozott táplálkozással be lehet vinni megfelelő mennyiségben(egészséges átlag embernek)
Példaként leírom a saját napi vitamin-készítmény bevitelemet.
C-vitamin 2x500mg
Ca 2x300mg
Mg 2x150mg
Időnként 2x1 B-komplex tabletta, és 2000NE D-vitamin. Ezeket 2 hetes kúrákban szoktam szedni.
Az ideális bevitel mértéke természetesen egyénfüggő.