2016. augusztus 20., szombat

A lenmag-lenmag olaj fontossága szervezetünknek

Amikor étrendről van szó, mindig kiemeljük az esszencialis zsírsavak fontosságát. Még manapság is sajnos sokat szkeptikusan fogadják a „zsír” szót, ami a legtöbbünk tudatában egyenlő a hájjal és kövérséggel, azonban ezt ideje lenne elfelejteni. Esszenciális zsírsavakra szüksége van a szervezetnek, hogy megfelelően működjön, hogy megfelelően menjen az izomépülés, sőt még a fogyáshoz is elengedhetetlen. Az egyik leginkább pártolt és leggyakrabban javasolt esszenciális zsírsav forrás a lenmagolaj.Vajon miért?

Mi a lenmag?

Általános elnevezése a len családba tartozó növények magjának. A len egyik leggyakoribb felhasználási területe a ruhagyártás, a pamut iparban. Az olaj az organiusan termesztett len magjának speciális hidegsajtolásos eljárása során készül, ahol a lehető legkevesebb sérülést szenvedi el, amit a fény, oxigén vagy hő okozhat.

Mik a lenmagolaj táplálékkiegészítőként történő alkalmazásának előnyei?

  • csökkenti az elfáradt izmok regenerációját
  • javítja a test energiatermelését, növeli az állóképességet
  • gyorsítja a rándulások gyógyulását
  • a fogyókúrázók testsúlycsökkenéséhez is hozzájárul
  • segíti a kalcium felszívódását
  • segíti az inzulin, mint anabolikus hormon működését
  • gyorsítja a zúzódások gyógyulását
  • erősíti a kéz és láb körmeit
  • javítja a látást és a színérzékelést
  • javítja a májfunkciókat
  • meggátolja bizonyos rákfajták kifejlődését
  • enyhítheti az asztma tüneteit
  • hatékony segítség ekcéma esetén
  • hatékony segítség hajhullás esetén
  • a reumatikus artritisz és a diabétesz mellitusz tüneteit is csökkentheti
  • csökkentheti bizonyos allergiák tüneteit
  • csökkenti a vérnyomást
  • némely esetben tudományosan bizonyítottan hatékony a depresszió kezelésében
  • javítja idős emberek mentális funkcióit
  • hatékony segítség lehet szklerózis multiplexben szenvedőknél
  • javítja a skizofrénia tüneteit
  • bizonyos esetekben csökkenti a premenstruációs szindróma tünetit
Az étkezésekhez alkalmazott lenmag olajat a szervezet prosztaglandinnáalakítja, amely fontos szabályozója a:
  • szteroid termelésnek és hormonkibocsátásnak
  • az ízületi nyomásnak, artériás és szemnyománsna
  • vérképző képességnek
  • vízvisszatartásnak
  • gyulladásos fájdalomnak
  • idegi jelátvitelnek

Miért kell nekem kiegészítenem az étrendemet lenmag olajjal?

A szervezetünk nem képes az esszenciális zsírsavak előállítására, ami a lenmagolajban is megtalálható. Így a táplálkozásunk során kell a megfelelő mennyiségű esszenciális zsírsavat biztosítani. Kutatások már számtalanszor bizonyították, hogy a lakosság nagy része nem fogyaszt megfelelő mennyiségű esszenciális zsírsavat. Az élelmiszerek finomítása viszont eltűnteti ezt a szükséges tápanyagot az ételekből, így aki külön nem gondoskodik a beviteléről, gyakorlatilag nem juttat a szervezetében a szükséges zsírsavakból. A lenmag azért is különleges, mert mind esszenicális alfalinolsavat, mind linolsavat (Omega 3 és 6) is tartalmaz jelentős mennyiségben. 57%-kal nagyobb mennyiségben tartalmaz Omega 3-at, mint a halolaj.

Az Omega 3 és 6 hiánya miattcsökkenhet a tesztoszteront szint, így testépítőknek erre különösen figyelni kell.

Más kiegészítők hatása a lenmag olajra

Akik hiányt szenvednek A, C, E, B2, B6, B12 vitaminokból, pantoténsavból és biotinból valamint kalciumból, magnéziumból, káliumból és cinkből, bizony nehezebben tudnak az Omega 6 zsírsavból prosztaglandint előállítani. Egy nagydózisú multivitamin, mint a Multi pro pak megfelelő kiegészítés ehhez. A lenmag olaj borágó olajjal történő kiegészítésével születik meg a tökéletes páros. A legjobb Omega 3 ellátás lenmag olajból és a legjobb Omega 6 a borágó olajból. A nagy mennyiségű alkoholbevitel rombolja az esszenicális zsírsavak lebontását.

De hiszen ha zsírt eszek, nem fogok elhízni?

Nem, ez nem zsír kérdése, hanem jó és rossz zsír kérdése. A lenmag olaj az egyik legegészségesebb zsírforrás. Érthető a zsírtól való félelem, de még soha senki nem hízott el lenmag olajtól. Minden étrend szükséges része egy meghatározott mennyiségű zsír. Az Omega 3 esszenciális zsírsavantilipogén hatású, vagyis gátolja a zsír tárolását és fokozza a bétaoxidációt vagyis a zsírégetést.

Milyen típusú zsírokat tartalmaz a lenmagolaj?

1 gramm lenmagolaj a következőket tartalmazza:
  • szupertelítetlen zsírsavak (ALA) 550 mg
  • sokszorosan telítetlen zsírsavak:linolensav(170 mg)
  • telített zsírsavak: palmitinsav 60 mg, sztearánsav 40 mg
  • egyszeresen telített savak: olajsav 180 mg
Persze ez márkánként változik..
Figyelem! A lenmag olaj foylékony formában nagyon érzékeny a fényre, hőre, levegőre. Tartsd az eredeti csomagolásában, hűtőben. Folyékony formában fogyasztható egyenesen az üvegből, vagy salátával, esetleg a turmixodhoz öntve. A kapszulahéj, ha ilyen formáról beszélünk, véd az oxidáció ellen, ám így nagyon kis mennyiségben fogyasztható csak. Ráadásul drágább is mint a folyékony kiszerelés.

Mennyit érdemes fogyasztani?

1-2 teáskanál elég átlagembereknek. Testépítőknek és alacsony zsírtartalmú diétát folytatóknak 1-3 evőkanál az optimális mennyiség. Összehasonlításképpen: 1 evőkanál nagyjából 10-12 db 1000 mg-os kapszulának felel meg.
 (forras: bodybuilder schop)

Elméletek a társkapcsolatokról


"Egy rossz kapcsolatból kimenekült ember ritkán talál magának másik társat. Nemcsak azért, mert sérült, hanem azért is, mert torz még a lelke. Hordozza még a ki nem hevert méltatlanságok nyomait. Hosszú ideig még "nem ő". Meg van nyomorítva. Rajta vannak egy rossz tekintet torzító bélyegei. Gyanakvó. Férfi- vagy nőgyűlölő. (...) Először is, föl kell dolgoznod a múltat. Ez nem csak azt jelenti, hogy a sebeknek be kell gyógyulniuk, s a léleknek ki kell hevernie a bántások fájdalmas emlékeit, de főleg meg kell vizsgálnod mennyit rontott benned az elmúlt kapcsolat. Meg kell szabadulnod egy rossz igézet hatásától. Le kell tépni azt a torz maszkot, amit egy rossz viszony rád sütött. Meg kell találnod igazi arcodat. És, főleg, vissza kell nyerned az erődet! Ez a másik fontos tapasztalat: egy lélekrontó kapcsolatban mérhetetlen sok energiát veszíthetsz. Olyan világból, ahol nem szerettek vagy rosszul, önzőn "szerettek", fáradtan kerülsz ki. Kimerülten."
/Müller Péter/

2016. augusztus 11., csütörtök

A Kinesio-taping alapvető funkciói és hatása

Eme hasznos informaciot a Csontkovacs Tibor.hu  szakertői oldal szolgaltatta.

1) Az izomműködés javítása

Az izomzat túlterhelése esetén az izom kötőszöveti részében repedések keletkezhetnek. Ezáltal a kiáramló folyadék az intersticiális térben nyomásnövekedést idéz elő, ez ingerli a nyomás- és fájdalomszenzorokat. Ennek következményei a fájdalom, a merevség, a duzzanatok, a tónusnövekedés és a tónusváltozás, amelyek a mozgatórendszer leggyakoribb panaszai. Ezentúl létrejöhet pl. az izomzat műtét utáni nemcsak hypertoniája, hanem hipotoniája. Az izomzat mindkét esetben kezelhető kinesio-taping módszerrel és az izomműködés javul.

2) Keringési zavarok javítása

A gyulladások gyakran a test reakciói a szövetek sérüléseire. A kiáramló folyadék a sérült területen a duzzanat gyulladásához és a bőr és az izomzat között nyomásnövekedéshez vezet. A nyirokáramlásban zavar keletkezik, illetve stagnál. Az elasztikustape ezen a területen meg tudja emelni a bőrt, növeli a teret, és ezáltal csökkenti a nyomást és a nyirokkeringés javulását eredményezi.

3) Fájdalomcsillapítás

Mivel a szalagok rátapadnak a bőrre, és a kifejtett testmozgás hatására a szalag által kifejtett mechanikus elmozdítás a bőrben lévő mechanoreceptorok ingerlését eredményezi. A Melzak és Wall által kidolgozott "Gate-Control" elve alapján ez közvetlen spinális síkon a fájdalom tompulásához vezet. A mechanoreceptorok gerincvelőbe vezető afferens idegei aktivizálják az agytörzsben lévő gátló szűrő sejteket és ezáltal csökkentik a fájdalomérzékelés erősségét a nagyagyban.

4) Izületi funkciók támogatása

Az ízületek működését különféle kinesio-tapevel lehet segíteni. Az izomtónus befolyásolása az egyenlőtlen súlyeloszlást korrigálja és ez egyensúlyt teremt az izomcsoportokban. A propriocepció stimulálásávalJOBB mozgásérzés érhető el. A funkcionális és mechanikus korrekciós ragasztási technikák éppúgy, mint a passzív segítség, az ízületek működésének javulását eredményezik, fájdalomtompuláshoz vezetnek és ezáltal a gyógyulási folyamat lerövidül.
A szalagok felhelyezése és eltávolítása
A kinesio-taping szalagot a hordozófólia már a felhelyezéskor csekély, 10%-os mértékben előre megnyújtja, a szalagcsíkot ebben a kissé megnyújtott állapotban kell felhelyezni. Bár azt mondják, ez az előnyújtás nyújtás nélküli felhelyezést eredményez.
X
by ads
A felhelyezés módjától függően a szalagot nyújtás nélkül, vagy különböző mértékben előnyújtva ragasztják fel. Mielőtt a szalagot felhelyezik és a hordózófóliát eltávolítják, a szalagcsíkot a megfelelő hosszúságúra vágják.
Így lehet az I szalag mellett Y és X szalagokat is készíteni.
A szalagcsíkok végét lekerekítik. Így elkerülik a nem feszülő sarkok idő előtti leválását és a szalagvégek nem kívánatos feltekeredését. A kineziotapeet ezáltal hosszabb ideig lehet viselni.
A bőrnek száraznak és zsírmentesnek kell lennie. A csekély mértékben szőrös bőr nem akadályozza a szalagok felhelyezését és eltávolítását (szenzoros inger).
Az erős szőrzetet azonban előzőleg el kell távolítani.
A szalagok hő függő tapadó tulajdonságának aktivizálása érdekében a terapeutának a felhelyezett szalagot tenyérrel többször meg kell dörzsölni. Ez idő alatt a testnek ez a része még előnyújtásban van.
Azokra a helyekre, melyek gyorsan nedvesek lesznek (kézfej, lábfej), fel lehet ragasztani egy külön rögzítő elemet a szalagcsík végére.
Az elasztikus tapeet kb. 20-30 perccel sportolás előtt kell felhelyezni.
Viszonylag fájdalommentesen eltávolítható, ha a szalag nedves – pl. a zuhany alatt. Eközben a bőrt megfeszítjük és a szalagot a szőrzet növekedésének irányába lehúzzuk.
A négy felhelyezési technika

1) Izom tapetechnika

Az izom tapetechnikát fokozott vagy csökkent nyugalmi feszültség (Hypertonus, Hypotonus) valamint az izomzat sérülése esetén alkalmazzák, és normalizálja a nyugalmi tónust, csökkenti a fájdalmat és növeli a teherbírást, ami gyorsítja a gyógyulást. Nyújtás nélkül kell felragasztani.

2) Szalag tapetechnika

A szalag tapetechnikát sérülések, az inak és szalagok túlterhelése esetén alkalmazzák. Tehermentesít, fájdalmat csökkent és növeli a teherbírást, ami gyorsítja a gyógyulást. Maximális tapenyújtással kell felragasztani. Csak a tape-k végeit kell nyújtás nélkül felhelyezni, hogy tovább lehessen a tape-t viselni.

3) Korrigáló tapetechnika

A korrigáló tapetechnika felhelyezést különféle funkcionális korrekciók és fasciakorrekció esetén alkalmazzák. A funkcionális korrekciót a csont hibás helyzete pl. patella-korrekció esetén alkalmazzák, és javítja a hibás helyzetet. Maximális nyújtással kell a tape-ket felhelyezni. A fasciakorrekciókat elsősorban az izomfasciák letapadására használják és lazítja a fasciákat, ezáltal csökkenti a fájdalmat. Váltakozó húzótechnikával maximális előnyújtással kell a tape-ket felhelyezni.

4) Nyirok tapetechnika

A nyirok tapetechnikák felhelyezést a nyirokáramlás zavarai esetén alkalmazzák. Megemeli a bőrt. Ezáltal megnöveli a bőr és a bőr alatti szövetek közti teret, így a felgyülemlett szövetközti folyadék könnyebben a nyirokrendszerbe áramlik. Emellett a bőr a megemelése és a testmozgás kombinációjának következtében megnyúlik, ami szintén a nyirokképződést és a nyiroktranszportot fokozza.
A kötőszövet ennek következtében meglazul, így a nyirokkapillárisok endothelsejtjei közötti finom rostok és a kötőszövetek rugalmas rostjai jobban tudnak mozogni. Ezáltal a nyirokkapillárisok „lengő csücskei” könnyebben kinyílnak, és a szövetközti folyadék gyorsabban beáramlik a nyirokerekbe.
Egy további hatás a tapeszalagok „vezető/irányt mutató” funkciója. A folyadéknak van egy olyan tulajdonsága, hogy bizonyos „vezérpályák” mentén mozog. A kinesio-taping szalag gondoskodik a nyirok gyorsabb továbbításáról a felragasztott „vezérpályák” mentén a kívánt irányba.
Ez a három működési elv alkotja az alapját a folyamatos nyirokürítésnek végig a szalag viselése idején.
Kontraindikációk
Az elasztikus taping használatának a mai napig nincsenek ismert mellékhatásai. Mindazonáltal a következő kontraindikációk esetén a kineziotaping használatát mellőzni kell.
  • nyílt sebek
  • még meg nem gyógyult hegek
  • pergamentszerű bőr, pl. Neurodermitis, CVI St.II/ III. esetén, vagy
  • pikkelysömör esetén
  • Kötőszöveti-zóna keresztcsont (genitális zóna) a terhesség első három hónapjában
  • ismert akril-allergia
Minden felhelyezés előtt feltétlenül tisztázni kell, hogy a beteg vett-e be antikoaguláns gyógyszert. Kisebb bevérzések a bőrben hatással lehetnek a kinesio tape bőrt megemelő tulajdonságára. Nem tudni miért, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy szívbetegek alkalmanként viszketési ingerrel, illetve csalánkiütéssel reagálnak a kinesio tape-re.
Színtan / Színterápia
Az elasztikus tape szalagot leggyakrabban négy különböző színben használják. Pink, kék, bézs és fekete. A szalagok sem minőségükben, sem tulajdonságaikban nem különböznek egymástól. Azonos nyúlási képességük van. A színeket a színterápiára támaszkodva választották ki a terápiához. Ezen a ponton fel kell hívni a figyelmet arra, hogy elsősorban a helyes felhelyezési technika a döntő, és a színeket mint pozitív vonatkozást veszik figyelembe. A kezdetekben Japánban csak bézs színű szalagokat használtak. Még ma is döntő többségben ezt a színt helyezik fel. Európában viszont az elejétől fogva a pink és a kék szalagokat használták és fogadták el nagyobb mértékben. A választék nagyon egyszerűen alakult ki.
A pink szín aktivizáló és ösztönző, a kék ezzel szemben nyugtató hatású, a bézs pedig semleges.
A fekete szalag csak később jött hozzá, és állítólag orvosi kérésre
A sportban használják –különösen az USA-ban. Bizonyára mindenki érzi a színek hatását, amikor belép egy helyiségbe. Ha a falak kékek, teljesen másképp érezzük magunkat, mintha vörösek/pinkek lennének. Éppen így viselkedünk a kineziotape esetében is.
Ha a terapeuta egy hypertoniás izomzatra, vagy esetleg egy amúgy gyulladt strukturára pink szalagot ragaszt, a betegek többsége erre egy még izgatottabb és kellemetlenebb érzéssel fog reagálni. Ezzel szemben a kék szín nyugtatólag hat. Ezekre a hatásokra kell a terapeutának figyelnie.
A kinesiotapet ezért úgy kell kiválasztani, hogy a pink szalag a gyenge, energiaszegény strukturát ösztönözze és az izomfelhelyezésnél a tónust fokozza. A kék szalagot akkor használják, amikor a nagyenergiájú struktúrát megnyugtatni és az izomtónust csökkenteni kell. A bézs minden esetben semleges hatást fejt ki.
Némely esetben azonban a beteg hiúsága is meghatározó, amikor az elasztikus szalagnak észrevétlennek kell maradnia. Különösen a nyiroktape technikák felhelyezésnél, amikor nagy bőrfelület van leragasztva, a legtöbb esetben a bézs színt használják. A placebo-hatáshoz hasonlóan a színek hatását sem szabad figyelmen kívül hagyni – nem szabad azonban a terápia és a működési mód előterébe állítani.






2016. augusztus 2., kedd

Tippek kismamaknak.



     

                                            A Patria radio adásában:



Tovabbiakban bőr es test ápolasi tippek a riport utàn.

Katt a linkre:


Bőr feszesites: 
Hideg meleg vizes zuhany váltogatással. Szauna, uszas hetente 1-2 x dorzs kesztyus zuhanyzas. Hidratalo krem hasznalat.
Szaunazas kozben mezes test pakolas ...egyszeű gyos olcsó es hatásos!!! :)

Mell feszesites: 
Hideg meleg vizes válto zuhanyzás. Szoptatáskor kényelmes melltarto viselese akár ejjel is. Sportolashoz pedig sport melltarto..
Mell kör ķörös ápolása hidratalo krem bőr ápolás.
 Egyéb pakolások..
Cellulitisz illetve bőrfeszesítő zselék krémek használata 
Follpack-os pakolás

Arcra- uborka pakolás. Elesztős mézes pakolás. 
Maj foltokra citromos pakolás.

Testre: kavitacio, test tekercselés.

Hasfal fesszessege:  szules után magas falú alsó emű viselése napközben, többszöri körkörös masszirozas, hasfal erősìtő gyakorlatok kb 6 het után.